Informācija medijiem COVID-19
Kritiski svarīgo darbinieku rīcība Covid-19

18. janvārī Ministru kabinets apstiprināja grozījumus Ministru kabineta 2021. gada 9. oktobra rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”.

Grozījumi paredz izņēmuma situācijas nodarbinātajiem, kas iesaistīti svarīgu sabiedrības funkciju īstenošanā, kā arī cilvēku veselības aizsardzības, drošības, ekonomiskās vai sociālās labklājības nodrošināšanā un kuru darba pienākumu pārtraukšana būtiski ietekmētu valsts un sabiedrības pamatfunkciju īstenošanai. Grozījumi attieksies, piemēram, uz Iekšlietu ministrijas nozares un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm.

Grozījumi nosaka sekojošo:

  1. Kritiski svarīgie darbinieki pēc kontakta ar inficētu personu vai personu, par kuru ir pamatotas aizdomas, ka tā ir inficēta, mājas karantīnu var aizstāt ar FFP2 respiratora bez vārsta lietošanu visu inkubācijas perioda laiku. Šiem darbiniekiem nepieciešams veikt kontroles testu 5.dienā pēc kontakta ar inficēto.
  2. Inficēšanās gadījumā personai jāievēro izolācija 3 dienas. Pēc 3 dienām personai jāveic Covid-19 RNS tests vai nu laboratorijā, vai antigēna tests kādā no antigēna testa veikšanas punktiem (t.sk. aptiekā). Ja testa rezultāts ir negatīvsun šo 3 dienu laikā nav slimības pazīmju, var doties veikt darba pienākumus.

Šādi grozījumi veikti saistībā ar to, ka šobrīd strauji palielinās inficēto cilvēku skaits. Tādējādi palielinās cilvēku ar Covid-19 izraisītu darba nespēju skaits un cilvēku skaits, kam jāievēro izolācija un mājas karantīna.. Ļoti strauji pieaugot dažādu nozaru darbinieku darba nespējai, var tikt kavēta sabiedrībai nozīmīgu funkciju izpilde, kā arī var būt traucējumi tautsaimniecībai un uzņēmumu darbībai. Šādi piemēri ir novērojami valstīs, kur jau ir ļoti plaša jaunā SARS-CoV-2 paveida izplatība, piemēram Dānijā, Apvienotajā Karalistē, Francijā utml.

Gunta Jansone

Nodaļas vadītāja
gunta.jansone [at] iem.gov.lv