Palīdzības sniegšana Ukrainai

1.  Uz kurieni zvanīt, ja Ukrainas pilsoņi vai cilvēki, kuri vēlas viņiem palīdzēt, nezina, kur vērsties?

Šādā gadījumā lūdzam zvanīt uz vienoto informatīvo tālruni – “Palīdzība ukraiņiem Latvijā” +37127380380

Informatīvais tālrunis “Palīdzība ukraiņiem Latvijā” nodrošinās cilvēkiem, kas bēg no kara Ukrainā, centralizētu informāciju par pieejamo palīdzību un atbalstu Latvijā, piemēram, kā saņemt nodarbinātības, psiholoģiskās palīdzības, juridiskā atbalsta, tulka, veselības aprūpes, sociālā atbalsta u.c. pakalpojumus. Savukārt Latvijas iedzīvotājiem sniegs informāciju par iespējām veikt ziedojumus un sniegt atbalstu, piemēram, iesaistoties brīvprātīgajā darbā.

2. Kādiem dokumentiem jābūt Ukrainas pilsoņiem, lai ieceļotu Latvijā?

Notiks robežpārbaudes personām, kuras ieceļo ar biometriskajām pasēm, un vīzu izsniegšana personām, kurām ir citi ceļošanas dokumenti, bet nav vīzas ieceļošanai Eiropas Savienībā. Ja personai nav ceļošanas dokumenti, sadarbībā ar Ukrainas kompetentajām iestādēm tiks veikta personas identitātes noteikšana. Aicinām, dodoties ceļā uz Latviju, nodrošināt jebkādus dokumentus, kas palīdzēs cilvēku identificēt.

3. Cik ilgi Ukrainas pilsonis Latvijā var uzturēties bez vīzas?

Ja personas rīcībā ir biometriskā pase, Latvijā iespējams uzturēties 90 dienas pusgada laikā. Ja personas rīcībā nav biometriskā pase, Latvijā iespējams uzturēties uz vīzas derīguma laiku.

4. Kas ir ilgtermiņa vīza sakarā ar nodarbinātību un, ko tā sevī iekļauj?

Šajā vīzā paredzēta norāde, ka persona var strādāt Latvijā pie jebkura darba devēja bez ierobežojumiem.

5. Kur varēs pieteikties, lai noformētu vīzu?

Vīzas noformēšanai var pieteikties pa pastu vai kurjerpastu, dokumentus nosūtot uz:

 • PMLP Migrācijas nodaļu Rīgā, Čiekurkalna 1.līnijā 1, k-3, LV-1026 vai
 • jebkuru teritoriālo nodaļu ārpus Rīgas, kas atrodas vistuvāk Jūsu uzturēšanās vietai vai
 • personīgi ierodoties: Amatu ielā 4, Rīgā

vai ārpus Rīgas – jebkurā teritoriālajā nodaļā, izņemot Pārvaldes filiālēs https://www.pmlp.gov.lv/lv/filiales

6. Uz cik ilgu termiņu vīza tiks izsniegta? Vai paredzēts, ka to varēs atjaunot pēc vīzas termiņa beigām?

Ilgtermiņa vīza tiks izsniegta uz vienu gadu. Vīzas atjaunošanas iespēja atkarīga no tālākās situācijas attīstības Ukrainā.

7. Kāds būs vīzas noformēšanas termiņš un cena?

Vīzas noformēšanas termiņš ir dažas darba dienas, atkarībā no iesniegto pieteikumu skaita. Vīza ir bezmaksas.

8. Kādi dokumenti būs jāiesniedz, lai varētu noformē vīzu?

Pases kopija (datu lapa un lappuses, kurās ir vīzas un/vai robežšķērsošanas atzīmes)

Sūtot dokumentus pa pastu - nepieciešama 35mm x 45mm fotogrāfija, iesniedzot dokumentus klātienē, fotogrāfija nav nepieciešama.

9. Vai Ukrainas pilsoņa bērnam arī būs nepieciešama vīza, lai ilgstoši uzturētos Latvijā?

Jā, būs nepieciešama.

10. Vai izceļojot no Latvijas vīza tiks anulēta?

Nē, netiks. 

11. Kas jāzina, ierodoties Latvijā caur robežšķērsošanas punktiem (ārējā robeža, lidosta):

Notiks robežpārbaudes personām, kuras ieceļo ar biometriskajām pasēm, un vīzu izsniegšana personām, kurām ir citi ceļošanas dokumenti, bet nav vīzas ieceļošanai Eiropas Savienībā. Ja personai nav ceļošanas dokumenti, sadarbībā ar Ukrainas kompetentajām iestādēm tiks veikta personas identitātes noteikšana. Tiem Ukrainas pilsoņi, kuriem nav mītnes vietas Latvijā, lūdzam informēt Valsts robežsardzes amatpersonu par palīdzības nepieciešamību.

12.  Kas jāzina, ierodoties Latvijā, šķērsojot Latvijas-Igaunijas vai Latvijas-Lietuvas robežas?

Tie Ukrainas pilsoņi, kuriem nav mītnes vietas Latvijā, zvana uz vienoto informatīvo tālruni “Palīdzība ukraiņiem Latvijā” +371 27380380.

13. Kur cilvēki no robežšķērsošanas vietām dosies tālāk?

Cilvēki, kuriem nav nepieciešama palīdzība ar izmitināšanu, var doties uz izvēlēto dzīvesvietu. Savukārt tiem, kam nepieciešams mājoklis, lūdzam zvanīt uz vienoto informatīvo tālruni “Palīdzība ukraiņiem Latvijā” +371 27380380. Sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu viņiem tiks nodrošināts mājoklis kādā no Latvijas pašvaldībām.

14. Vai Ukrainas pilsoņi varēs Latvijā strādāt?

Pēc ierašanās Latvijā, Ukrainas pilsoņi var pieteikties ilgtermiņa vīzai ar tiesībām uz nodarbinātību Latvijā, vīza tiek izsniegta uz 1 gadu un nodrošina piekļuvi darba tirgum.

15. Vai Ukrainas pilsoņi varēs ieceļot, ja tiem nebūs Covid-19 sertifikāta? Ja Ukrainas pilsoņi iestrēguši Krievijā - vai atļaus ieceļot Latvijā, ja nav vakcinācijas sertifikāta, nav PCR tests un uz rokām ir tikai pase?  

Medicīnisko dokumentu neesamība (sadarbspējīgs sertifikāts, Covid tests) nebūs šķērslis Ukrainas pilsoņu ieceļošanai Latvijā. 

Cilvēkiem, kuri ierodas Latvijā no Ukrainas un vēlas vakcinēties pret Covid-19, ir jāzvana pa tālruni 8989, lai vienotos par vakcinācijas vietu un laiku.

16. Kur man vērsties, ja gribu sniegt palīdzību Ukrainai vai Ukrainas pilsoņiem, kas ieradīsies Latvijā?

 Ir vairāki veidi, kā iesaistīties palīdzības sniegšanā.

 • Koordinētu palīdzību iedzīvotāji, organizācijas un uzņēmumi var sniegt caur mājaslapu palidziukrainai.lv vai zvanot uz informatīvo tālruni – “Palīdzība ukraiņiem Latvijā” +371 27380380;
 • Iedzīvotāji, kas gatavi  piedāvāt savu mājokli kara bēgļiem no Ukrainas, aicināti pieteikties tīmekļvietnē: https://cak.iem.gov.lv/;
 • Darba devēji, kuri vēlas piedāvāt darba iespējas Ukrainas civiliedzīvotājiem, var pieteikt darba vietas Nodarbinātības valsts aģentūrā www.nva.gov.lv;
 • Ir iespējams veikt ziedojumus Ukrainas cilvēkiem portālā www.ziedot.lv. Ziedot iespējams arī zvanot uz labdarības tālruni 90006086.
 • Var palīdzēt ar humāno palīdzību (apģērbs, pārtika, preses bērniem, mēbeles u.c.), sazinoties ar labdarības organizācijām savā pašvaldībā;
 • Mājaslapā www.propozycii.lv iespējams ievietot un atrast informāciju par Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu un nevalstisko organizāciju piedāvājumiem cilvēkiem, kas ieradušies no Ukrainas. Vietnē regulāri tiek pievienoti jaunākie sludinājumi no dāžādām Latvijas pilsētām - tie ir pakalpojumi par brīvu vai ar īpašu cilvēkiem no Ukrainas domātu atlaidi. Šobrīd apkopoto piedāvājumu vidū ir, piemēram, bezmaksas grūtnieču uzraudzība, atbalsts un palīdzība celiakijas pacientiem, akūtie zobārstniecības pakalpojumi, vetārsta palīdzība, bezmaksas deju, jogas un citas nodarbības, kā arī psiholoģiskā atbalsta piedāvājumi.

17.   Kas sniegts atbalstu Ukrainas uzņēmumiem, kuri grib pārcelt savu darbību uz Latviju?

Latvijas investīciju un attīstītības aģentūra ir gatava sniegt visu nepieciešamo atbalstu uzņēmumiem un speciālistiem, kuri vēlas pārcelt savu darbību uz Latviju. Vienotais kontaktpunkta tālrunis: +37168803505.

18. Vai Latvijas pilsoņi var uzņemt pie sevis radus/draugus no Ukrainas, ja tie ieradīsies Latvijā?

Jā, Latvijas pilsoņi var uzņemt pie sevis radus/draugus no Ukrainas, ja tie ieradīsies Latvijā.

19. Vai Ukrainas pilsoņi var ņemt līdzi savus mājdzīvniekus uz Latviju?

 Pārtikas un veterinārais dienests informē, ka attiecībā uz mājas (istabas) dzīvniekiem, kas kopā ar saviem īpašniekiem ieceļo Latvijā no Ukrainas, šobrīd tiek piemērotas atvieglotas ieceļošanas prasības. Ņemot vērā situāciju, dzīvnieki no Ukrainas tiks ielaisti Latvijas teritorijā. Dzīvnieka īpašniekam visas formalitātes, tostarp dzīvnieka apzīmēšanu ar mikroshēmu, vakcinēšanu un trakumsērgas antivielu noteikšanas testu būs iespējams veikt pēc ieceļošanas Latvijā. Vairāk informācijas: www.pvd.gov.lv.

20. Ja Ukrainas pilsonim uzturēšanās laiks Latvijā ir pārsniegts vai tuvojas termiņa beigām, vai uzturoties Latvijā tiks piemērots administratīvais sods?

Administratīvie sodi netiks piemēroti, bet Ukrainas pilsoņiem, kuru uzturēšanās termiņš tiek pārsniegts, ir jādodas uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi vīzas saņemšanai, lai nodrošinātu likumisku uzturēšanos Latvijā.

21Kādu palīdzību vēl saņems Ukrainas pilsoņi (pārtika, aprūpe, psiholoģiskais atbalsts)?

Ieceļojušie Ukrainas iedzīvotāji varēs saņemt garantētā minimālā ienākuma pabalstu un pabalstu krīzes situācijā. Sākotnēji šie pabalsti piešķirami bez priekšnosacījumiem par iesniedzamajiem dokumentiem, deklarēto dzīves vietu un neparedzot veikt ienākumu un materiālās situācijas izvērtējumu.

Būs iespēja saņemt arī tā saucamās "pārtikas un higiēnas pakas", kā arī iespēja piedalīties Nodarbinātības valsts aģentūras organizētajos aktīvajos nodarbinātības un preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos. Situācijās, kad nepieciešams īpašs psihosociāls atbalsts, bēgļi varēs arī saņemt sociālās rehabilitācijas kursu Sociālās integrācijas valsts aģentūrā. Vērtējot personas individuālās vajadzības, varēs tikt piešķirts arī cita veida atbalsts, piemēram, aprūpe, pārvietošanās atbalsts, tehniskie palīglīdzekļi. Lai uzzinātu vairāk par iespējām, aicinām zvanīt pa tālruni: +31727380380.

22. Vai Ukrainas pilsoņi Latvijā varēs saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus?

Ikviens Ukrainas pilsonis, kurš ieradīsies Latvijā vai jau atrodas šeit, bet karadarbības dēļ nevar atgriezties mājās, saņems visus Latvijas valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, kādi pieejami arī Latvijas iedzīvotājiem.Tālrunis informācijai, jautājumiem:  80001234 (pirmdienās -ceturtdienās 8:30 - 17:00, piektdienās - 8:30 - 15:00, angļu un krievu valodās).  No ārvalstu numuriem: +37167045005.

1.  Куди телефонувати, якщо громадяни України чи люди, які хочуть їм допомогти, не знають, куди звернутися?

Цивільне населення України, яке потребує допомоги в Латвії, закликаємо телефонувати за єдиним телефоном – «Допомога українцям у Латвії» +37127380380. В свою чергу, тих, хто хоче допомогти цивільному населенню України, просимо зареєструватися на домашній сторінці https://www.ukraine-latvia.com/uk.

2.         Які документи потрібно мати громадянам України для в’їзду до Латвії?

Будуть здійснюватися прикордонні перевірки осіб, які в’їжджають з біометричними паспортами, а візи будуть видаватися особам, які мають інші проїзні документи, але не мають візи для в’їзду до Європейського Союзу. Якщо особа не має проїзного документу, її ідентифікація буде здійснюватися у співпраці з компетентними органами України. Відправляючись до Латвії, закликаємо брати будь-які документи, які допоможуть ідентифікувати особу.

3. Як довго громадянин України може перебувати в Латвії без візи?

Якщо у розпорядженні особи є біометричний паспорт, в Латвії можна перебувати 90 днів протягом шести місяців. Якщо у розпорядженні особи немає біометричного паспорта, можна перебувати в Латвії на період дії візи.

4. Що таке довгострокова віза в зв'язку з працевлаштуванням і що вона в себе включає?

У цій візі передбачена позначка про те, що людина може працювати в Латвії у будь-якого роботодавця без обмежень.

5. Куди можна буде подати заяву на оформлення візи?

Оформити візу можна буде в Ризькому 1-му відділенні Управління у справах громадянства та міграції, а також в усіх інших відділеннях за межами Риги. Документи на оформлення візи можна буде також надсилати по пошті.

6. На який термін видаватиметься віза? Чи передбачається її продовження після закінчення терміну дії візи?

Передбачається, що довгострокова віза буде видаватися на один рік. Можливість продовження візи залежить від подальшого розвитку ситуації в Україні.

7. Який буде термін оформлення та ціна візи?

Термін оформлення візи становитиме кілька днів, залежно від кількості поданих заяв. Віза буде безкоштовною.

8. Які документи потрібно буде надати для оформлення візи?

Особа повинна буде надати копію проїзного документа, анкету на візу, фотографію розміром 35X45 мм та заяву з поясненням, звідки та коли особа приїхала чи куди не може повернутися, а також вказати, чи є вже у особи місце, де вона зможе працювати, чи роботодавець.

9. Чи буде потрібна віза дитині громадянина України для тривалого перебування в Латвії?

Так, буде потрібна.

10. Чи буде анульовуватися віза при виїзді з Латвії?

Ні, не буде.

11. Що потрібно знати, прибуваючи в Латвію через пункти перетину кордону (зовнішній кордон, аеропорт):

Будуть здійснюватися прикордонні перевірки осіб, які в’їжджають з біометричними паспортами, а візи будуть видаватися особам, які мають інші проїзні документи, але не мають візи для в’їзду до Європейського Союзу. Якщо особа не має проїзного документу, її ідентифікація буде здійснюватися у співпраці з компетентними органами України. Громадян України, які не мають місця проживання в Латвії, просимо повідомити співробітнику Державної прикордонної охорони про необхідність допомоги.

12.  Що потрібно знати, прибуваючи до Латвії, перетинаючи латвійсько-естонський чи латвійсько-литовський кордони?

Громадяни України, які не мають місця проживання в Латвії, телефонують за єдиним інформаційним телефоном «Допомога українцям у Латвії» +371 27380380.

13. Куди люди з місць перетину кордону відправляються далі?

Люди, які не потребують допомоги з проживанням, можуть поїхати за обраним місцем проживання. Заяви про надання притулку або довгострокової візи з правом на працевлаштування в Латвії особи можуть подавати або в місці перетину кордону або в будь-якому структурному підрозділі Державної прикордонної охорони. В свою чергу, тих, хто потребує житла, просимо звертатися за єдиним інформаційним телефоном «Допомога українцям у Латвії» +371 27380380. У співпраці з Державною пожежно-рятувальною службою їм дадуть житло в одному з муніципалітетів Латвії.

14. Чи зможуть громадяни України працювати в Латвії?

Після прибуття до Латвії громадяни України зможуть оформити довгострокову візу з правом на працевлаштування в Латвії, віза буде видана на 1 рік і забезпечить доступ до ринку праці. Заяви на надання притулку особи можуть подавати в місці перетину кордону, а після в’їзду до Латвії – з заявою можна звернутися до будь-якого структурного підрозділу Державної прикордонної охорони.

15. Чи зможуть громадяни України в’їхати без сертифіката Covid-19? Якщо громадяни України застрягнуть в Росії – чи дозволять їм в’їхати до Латвії без сертифіката про вакцинацію або без ПЦР-тесту, якщо буде мати при собі лише паспорт? 

Відсутність медичних документів (дійсний сертифікат, тест на Covid) не буде перешкодою для громадян України для в’їзду до Латвії.

Люди, які приїжджають до Латвії з України і хочуть зробити щеплення від Covid-19, повинні зателефонувати за номером 8989, щоб домовитися про місце та час вакцинації.

16. Куди мені звертатися, якщо я хочу надати допомогу Україні чи громадянам України, які приїдуть до Латвії?

 Є кілька способів долучитися до надання допомоги.

 • Жителі можуть надавати скоординовану допомогу через домашню сторінку https://www.ukraine-latvia.com/uk або зателефонувавши за інформативним телефоном – «Допомога українцям у Латвії» +371 27380380;
 • Підприємства, які готові жертвувати товари або безкоштовно приймати біженців: ej.uz/Ukrainai (інформацію узагальнює Міністерство економіки);
 • Робити пожертвування людям України можна на порталі  ziedot.lv. Спільно з Міністерством оборони в Україну відправляється пальне та товари першої допомоги. Ви також можете зробити пожертвування, зателефонувавши за благодійним телефоном 90006086.

17.   Хто буде надавати підтримку підприємствам України, які хочуть перенести свою діяльність до Латвії?

Латвійське агентство інвестицій та розвитку готове надати всю необхідну підтримку підприємствах та спеціалістам, які хочуть перенести свою діяльність до Латвії. Єдиний телефон контактного пункту: +37168803505.

18. Чи можуть громадяни Латвії брати до себе родичів/друзів з України, якщо вони прибувають до Латвії?

Так, громадяни Латвії можуть брати до себе родичів/друзів з України, якщо вони прибувають до Латвії.

19. Чи можуть громадяни України брати з собою своїх домашніх тварин до Латвії?

 Продовольчо-ветеринарна служба повідомляє, що наразі діють пільгові вимоги щодо в’їзду домашніх (кімнатних) тварин, які в’їжджають до Латвії з України разом зі своїми власниками. Враховуючи ситуацію, на територію Латвії будуть впускати тварин з України. Після в’їзду до Латвії власник тварини зможе здійснювати всі формальності, зокрема робити чіпування, щеплення тварини та робити тест на антитіла до сказу. Більше інформації: www.pvd.gov.lv.

20. Якщо громадянин України перевищив термін перебування в Латвії або він наближається до кінця, чи буде накладено адміністративне стягнення, перебуваючи у Латвії?

Адміністративні стягнення накладатися не будуть, але громадяни України, термін перебування яких перевищено, повинні звернутися до Управління у справах громадянства та міграції для отримання візи, щоб забезпечити легальне перебування у Латвії.

21. Яку ще допомогу отримають громадяни України (харчування, догляд, психологічна підтримка)?

Жителі України, які приїжджають до Латвії, зможуть отримувати гарантовану допомогу по мінімальному доходу та допомогу у кризовій ситуації. Спочатку така допомога буде надаватися без будь-яких попередніх умов щодо подання документів, декларованого місця проживання та без оцінки доходів та матеріального стану.

Також буде можливість отримати так звані «продовольчі та гігієнічні пакети», а також можливість брати участь у активних заходах з працевлаштування та превентивних заходах щодо зниження безробіття, які організовує Державна служба зайнятості. У разі, коли потрібна буде спеціальна психосоціальна підтримка, біженці також зможуть пройти курс соціальної реабілітації в Державному агентстві соціальної інтеграції. Оцінивши індивідуальні потреби особи, може надаватися також і іншого роду підтримка, така як догляд, допомога у пересуванні, технічні засоби. Щоб дізнатися більше про можливості, телефонуйте: +37127380380.

22. Чи зможуть громадяни України в Латвії отримувати оплачувані державою медичні послуги?

Кожен громадянин України, який прибуде до Латвії або вже знаходиться тут, але не може повернутися додому через воєнні дії, отримає всі оплачувані латвійською державою медичні послуги, які також доступні для жителів Латвії. Телефон для довідок, запитань: 80001234 (понеділок - четвер 8:30 - 17:00, п'ятниця - 8:30 - 15:00, англійською та російською мовами).  З іноземних номерів: +371 67045005.