Informācija medijiem
Eiropas Savienības karogs

Otrdien, 28.martā, Ministru kabinets atbalstīja divu Valsts policijas amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dalību Eiropas Savienības novērošanas misijā Armēnijā (EUMA).

Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Satiksmes drošības pārvaldes Administratīvo strīdu nodaļas vecāko inspektoru pulkvežleitnantu Raimondu Koptenkovu un Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Starptautiskās sadarbības pārvaldes 1. nodaļas vecāko inspektoru majoru Rustamu Visitovu paredzēts nosūtīt dalībai EUMA no 2023. gada 28. marta līdz 2024. gada 27. martam.

ES misija Armēnijā uzsāk jaunu posmu ES iesaistei Dienvidkaukāzā. EUMA uzdevums ir novērot situāciju uz vietas un ziņot par to, kā arī veicināt cilvēku drošību konfliktu skartajās teritorijās,  palīdzot veidot uzticēšanos starp Armēnijas un Azerbaidžānas iedzīvotājiem un, ja iespējams, arī valsts iestādēm.

EUMA ir divu gadu pilnvaras un tajā piedalīsies līdz 100 darbiniekiem, tostarp ES dalībvalstu ekspertiem un novērotājiem.

ES izveidoja misiju, atbildot uz Armēnijas iestāžu oficiālu lūgumu uz vietas izvietot pilntiesīgu ES civilo misiju. Šī izvietošana notiek, ņemot vērā veiksmīgo pieredzi, ko guvusi ES uzraudzības spēja (EUMCAP), kas tika iepriekš izvietota Armēnijas un Azerbaidžānas robežas Armēnijas pusē no 2022. gada 20. oktobra līdz 2022. gada 19. decembrim.  EUMA tiks izvietota vairākās vietās visā Armēnijas teritorijā, kā arī pierobežas reģionos ar Azerbaidžānu. Tās darbības zona aptvers visu robežas garumu ar Azerbaidžānu. EUMA galvenā mītne tiks izveidota Jeghegnadzorā. Tai būs arī vairāki reģionālie biroji, kā arī atsevišķs sadarbības birojs Erevānā. Gaidāms, ka EUMA atbalstīs ES centienus veicināt mieru šajā reģionā.

Latvija turpina atbalstīt starptautiskos centienus drošības stiprināšanai un stabilitātes veicināšanai, piedaloties ANO, ES, EDSO un NATO misijās un operācijās. Dalībai starptautiskajās misijās katru gadu tiek nosūtīti līdz 30 civilo ekspertu.

Šobrīd starptautiskajās misijās piedalās 14 Latvijas civilie eksperti. Eiropas Savienības novērošanas misijā Gruzijā (EUMM Georgia) – 10, bet Eiropas Savienības Padomdevēja misijā Ukrainā  (EUAM Ukraine) – 4.