Investīcijas ietvaros plānots īstenot glābšanas, reaģēšanas un katastrofu pārvaldības dienestu kapacitātes stiprināšanu, īpaši VUGD infrastruktūras un materiāltehniskās bāzes modernizāciju. Saskaņā ar Būvniecības valsts kontroles biroja datiem, lielākajai daļai esošo VUGD depo ir augsts energoresursu patēriņš, kas attiecīgi rada negatīvu ietekmi arī uz klimatu, tāpēc ir nepieciešams veikt pasākumus, kas nākotnē nodrošinātu mazākas uzturēšanas izmaksas, dotu lielāku SEG emisiju samazinājumu kopējā Latvijas zaļā kursa īpatsvarā, vienlaikus arī uzlabojot pakalpojumu kvalitāti un ātrumu vienlīdzīgi visā Latvijas teritorijā.

Plānots uzbūvēt 8 katastrofu pārvaldības centrus, kā rezultātā būtiski tiks palielināta katastrofu pārvaldības infrastruktūras platība, vienlaikus uzlabojot līdzšinējo līdzvērtīgas platības enerģijas patēriņus apkurei gadā. Investīcijas mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgi efektīvu, ātru un kvalitatīvu katastrofu pārvaldībā iesaistīto dienestu darbu visā Latvijas teritorijā, uzlabojot reaģēšanā un katastrofu pārvaldībā iesaistīto dienestu sadarbību un koordināciju. Tāpat Investīcijas rezultātā tiks uzlaboti nodarbināto darba apstākļi, tajā skaitā darba drošība, kas pozitīvi ietekmēs nodarbināto apmierinātības līmeni un nodarbināto rekrutēšanu. Investīcijas ietvaros tiek plānots samazināt savvaļas ugunsgrēku degšanas platību, attiecīgi samazinot CO2 izmešu daudzumu un aizsargājot bioloģisko daudzveidību.

Atveseļošanas fondā iekļautās investīcijas ir pakārtotas Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta ģenerāldirektorāta Strukturālo reformu atbalsta programmas projektam, kura uzdevums ir  struktūrvienību kartējuma pārskatīšana atbilstoši risku novērtējumam, pakalpojumu klāsta un kvalitātes uzlabošanai, kā arī darbinieku mācību sistēmas attīstības un jaunu kadru piesaistes veicināšana. Ievērojot strukturālo reformu atbalsta programmas īstenošanas ietvaros sniegtos ieteikumus un īstenojamās reformas, jaunbūvējamajos katastrofu pārvaldības centros ir paredzēta arī valsts pārvaldes iestāžu izvietošana, kas ir iesaistītas reaģēšanā un katastrofu pārvaldībā.

Plānotais AF finansējums:

36 630 000 eiro

Finansējuma saņēmēji:

 Nodrošinājuma valsts aģentūra

Plānotās atbalstāmās darbības:

  • Jauno katastrofu pārvaldības centru būvniecība (t.sk. būvprojektēšana, būvprojekta ekspertīze, autoruzraudzība, būvuzraudzība);
  • Esošo ēku demontāža;
  • Plānoto veco VUGD ēku demontāžas laikā radušos atkritumu utilizācija saskaņā ar atkritumu apsaimniekošanas prasībām;
  • Būvniecības atkritumu nodalīšana no metāla un plastmasas priekšmetiem, kas jāpārstrādā saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu.

Sasniedzamie atskaites punkti un mērķi

  • Investīcijas ietvaros sasniedzamais mērķis ir 8 katastrofu pārvaldības un ārkārtas reaģēšanas centru ar gandrīz nulles enerģijas patēriņu būvniecība.
  • Reformas ietvaros paredzēts samazināt savvaļas ugunsgrēku degšanas platību 5 gadu laikposmā no 2020. gada līdz 2024.gadam no 3923,1 ha līdz 2635,3 ha, kas ir vidējais 5 gadu rādītājs.

Normatīvie akti:

Informatīvais ziņojums

Kontaktinformācija:

Sabina Kaļiņina, 67219356, sabina.kalinina@iem.gov.lv