Informācija medijiem Robežas drošība
Turpinās darbs pie Latvijas-Baltkrievijas robežas izbūves

Otrdien, 31. augustā, Ministru kabinets pieņēma grozījumus Ministru kabineta 2021. gada 10. augusta rīkojumā Nr. 518 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”.

Ministru kabineta rīkojums noteicis tiesības Valsts robežsardzei, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Valsts policijai izmantot paredzētās procedūras un to rīcībā esošos līdzekļus, lai atturētu personas no Latvijas—Baltkrievijas robežas nelikumīgas šķērsošanas.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas konstatēti gadījumi, kad personas pirms atgriešanās Baltkrievijas Republikā lūdz robežsargiem izsniegt pārtiku, ūdeni un pirmās nepieciešamības preces. Grozījumi paredz Valsts robežsardzei personām, kas nelikumīgi šķērsojušas Latvijas – Baltkrievijas robežu, nepieciešamības gadījumā  izsniegt pārtiku un pirmās nepieciešamības preces, kā arī atļaut to iegādei nepiemērot Publisko iepirkumu likuma normas.

Tāpat ir arī gadījumi, kad robežpārkāpējiem ir nepieciešama arī medicīniskā palīdzība. Tāpēc grozījumi paredz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pēc Valsts robežsardzes lūguma nodrošināt nepieciešamo medicīnisko palīdzību tiem, kuriem tā ir nepieciešama. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam tiek dotas tiesības veidot un aprīkot papildu brigādes nepieciešamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai, tai skaitā šo cilvēku veselības stāvokļa novērtēšanai.

Konstatēts, ka patvēruma meklētāju izmitināšanas centra “Mucenieki” infrastruktūra nav pietiekama, lai pie pašreizējās noslodzes visiem izmitinātajiem būtu iespēja individuāli gatavot ēdienu. To ierobežo arī apstākļi, ka katrs patvēruma meklētājs sākotnēji nonāk karantīnā un nevar atstāt patvēruma meklētāju centra izmitināšanas telpas, lai iegādātos pārtiku. Turpmāk gadījumos, kad tiks pārsniegta patvēruma meklētāju izmitināšanas centra ietilpība, viņiem tiks nodrošināta centralizēta ēdināšana.

Lai nodrošinātu rīkojuma izpildi Valsts robežsardzes, Valsts policijas, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta  un valsts un pašvaldības stacionārajās ārstniecības iestādēs nodarbinātajiem nepieciešamības gadījumā attiecīgo iestāžu vadītāji varēs noteikt tādu virsstundu darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto maksimālo virsstundu darba laiku.