Nozares jaunumi
Lpgo - Valsts drošības dienests

Valsts drošības dienesta (VDD) vērtējumā Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā ir aizvadītas mierīgi. VDD nav konstatējis mēģinājumus prettiesiski ietekmēt vēlēšanu rezultātus Latvijā.

Līdz šim VDD kopumā ir konstatējis 39 tā dēvētos signālus par iespējamiem pārkāpumiem saistībā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām Latvijā. Patlaban VDD nav ieguvis informāciju par vēlētāju brīvas izvēles iespējamu ietekmēšanu, tajā skaitā iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem.

Tāpat kā iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās 2019. gadā, arī šajās vēlēšanās VDD galvenokārt konstatēja nebūtiskus noteiktās vēlēšanu kārtības pārkāpumus. 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās VDD identificēja kopumā 28 šādus gadījumus. Par atsevišķiem gadījumiem VDD turpina pārbaudi.

VDD līdz šim nav uzsācis kriminālprocesus par iespējamām prettiesiskām darbībām saistībā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām Latvijā. Tāpat VDD nav konstatējis agresorvalsts Krievijas vai citu valstu tiešus mēģinājumus prettiesiski iejaukties Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisē un ietekmēt to rezultātus Latvijā.

Eiropas Parlamenta vēlēšanu drošības uzraudzībā VDD cieši sadarbojās ar Valsts policiju, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, Centrālo vēlēšanu komisiju un citām institūcijām. Darba gaitā VDD fiksēja arī sešus signālus, kuru pārbaude ir citu institūciju kompetencē. Iegūto informāciju par iespējamajiem pārkāpumiem dienests nodeva par to izvērtēšanu atbildīgajām institūcijām.

VDD pateicas iedzīvotājiem, kuri dienestam snieguši informāciju par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu laikā.

Dienests atgādina, ka informāciju par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu laikā VDD iespējams sniegt, zvanot uz diennakts tālruni 67208964, rakstot uz e-pasta adresi info@vdd.gov.lv vai kontu vietnē "X" @Valsts_drosiba.

Informāciju sagatavoja: VDD
Ilustratīvs foto, VDD