Nozares jaunumi Robežas drošība
Dzeloņstiepļu žogs, sniegs, mežs

Imigranti pāri Baltkrievijas – Latvijas valsts robežai nogādājuši divus Afganistānas pilsoņus ar izteiktām apsaldēšanās pazīmēm un kritisku veselības stāvokli. Pateicoties Valsts robežsardzes rīcībā esošajiem tehniskajiem līdzekļiem, tika operatīvi reaģēts un personām sniegta pirmā neatliekamā palīdzība. Šāda zvērība no imigrantu un Baltkrievijas varas iestāžu puses ir kategoriski nepieņemama. 

Vakar, 19. decembrī, veicot robežas uzraudzību, valsts robežas tuvumā Baltkrievijas pusē novērotas divas personu grupas, viena no tām uz paštaisītām nestuvēm pārvietoja gulošu cilvēku. Lai novērstu iespējamu nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu, robežsargi devās uz notikuma vietu un kļuva par aculieciniekiem, kā viens no potenciālajiem robežpārkāpējiem caur pagaidu žogā iepriekš izdarītu bojājumu Latvijas teritorijā burtiski ievilka vienu cilvēku un pats atgriezās Baltkrievijā un pēc brīža Latvijas teritorijā tika iegrūsts arī otrs cilvēks.

Veicot abu cilvēku pirmatnēju apskati un intervēšanu, robežsargi konstatēja, ka personām ir redzamas apsaldēšanās pazīmes un tās arī nav spējīgas atbildēt ne uz vienu no uzdotajiem jautājumiem.

Nekavējoties tika izsaukta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde, savukārt, lai pēc iespējas ātrāk personas saņemtu medicīnisko palīdzību, robežsargi abus cietušos ar sniega motocikliem nogādāja līdz tuvākajai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes piebraukšanas vietai.

Abas personas nekavējoties tika hospitalizētas un nogādātas Rēzeknes slimnīcā. Diemžēl viens no cietušajiem sakarā ar smagas pakāpes hipotermiju Rēzeknes slimnīcā miris.

Jāatzīmē, ka uz Latvijas – Baltkrievijas valsts robežas hiprīdapdraudējums no Baltkrievijas varas iestāžu puses aizvien turpinās. Neskatoties uz aukstajiem laika apstākļiem, tas kļūst pat intensīvāks. Šis nav pirmais gadījums, kad robežsargiem, lai novērstu tālāku cilvēku veselības un dzīvības apdraudējumu, nākas saukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes, lai sniegtu pirmo medicīnisko palīdzību Latvijas teritorijā nogādātajiem vai nokļuvušajiem, novārgušajiem un nereti apsaldējumus guvušajiem cilvēkiem. 

Saskaņā ar Latvijas likumdošanu par personu nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai, kā arī personas, ja tā atrodas dzīvībai  vai veselībai bīstamā stāvoklī, apzinātu atstāšanu bez palīdzības, iestājas kriminālatbildība un draud sods saistīts ar reālu brīvības atņemšanu.

 

Informāciju sagatavoja: Kristīne Pētersone,

Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore, tālr. 67075739, e-pasts: kristine.petersone@rs.gov.lv