Informācija medijiem Robežas drošība
Polijas un Latvijas ministru prezidentu tikšanās

Svētdien, 21. novembrī, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš tikās ar Polijas premjerministru Mateušu Moravecki (Mateusz Morawiecki), lai pārrunātu aktuālo situāciju uz Eiropas Savienības (ES) ārējās robežas ar Baltkrieviju saistībā ar Lukašenko režīma organizēto hibrīduzbrukumu, kā arī reģionālās drošības jautājumus.

“Eiropas Savienība piedzīvo koordinētu hibrīduzbrukumu no Baltkrievijas režīma, kas izmanto trešo valstu pilsoņus un mēģina panākt viņu iekļūšanu ES, nelikumīgi šķērsojot Polijas, Lietuvas un Latvijas robežas. Mūsu nostāja ir vienota un nemainīga - mēs neļausim Baltkrievijas režīmam panākt, ka trešo valstu pilsoņi tiktu nelegāli iespiesti Eiropas Savienībā,” pēc tikšanās ar Polijas kolēģi uzsvēra K. Kariņš.

Ministru prezidents pēc tikšanās norādīja, ka gadījumā, ja Lukašenko režīms bija cerējis ar hibrīduzbrukuma palīdzību destabilizēt vai sašķelt ES, tad notiek tieši pretējais – Eiropa sadarbojas vēl ciešāk. K. Kariņš pauda, ka Baltijas valstu un Polijas sadarbība ir izcila un koordinācija notiek visos līmeņos, kā arī Latvija gatavojas nosūtīt uz Poliju robežsargu un policistu grupu.

Tāpat K. Kariņš norādīja, ka Baltkrievijas režīma izraisītajai krīzei ir starptautisks risinājums – nepieciešama ANO iesaiste, ar kuras palīdzību organizēt Baltkrievijas teritorijā esošo trešo valstu pilsoņu repatriāciju uz savām izcelsmes valstīm.

Tikšanās laikā tika pārrunāta arī situācija Ukrainā un Krievijas spēku koncentrācija tās pierobežā. Abu valstu vadītāji bija vienisprātis, ka situācija uz Ukrainas – Krievijas robežas un ES ārējām robežām ir jāskata kopainā. Premjeri sarunas gaitā skāra arī enerģijas cenu kāpumu un Krievijas lomu tajā, kā arī pieaugošo informatīvo un kiberuzbrukumu draudus.

Polijas premjerministrs M. Moraveckis šodien darba vizītē apmeklēja Rīgu, Viļņu un Tallinu, tiekoties ar valstu valdību vadītājiem.

Sandris Sabajevs
Ministru prezidenta preses sekretārs
+371 67082865
sandris.sabajevs@mk.gov.lv