Informācija medijiem
covid-19-ierobezojumi

Turpmāk pārvadātāji varēs veikt starptautiskos pasažieru pārvadājumus uz un no valstīm, kur kumulatīvais 14 dienu saslimstības rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju divkārtīgi nepārsniedz vidējo rādītāju Eiropas Savienībā, Eiropas Ekonomikas zonā, Šveicē un Lielbritānijā.

Uz valstīm, kur saslimstības rādītājs ir vairāk nekā divas reizes lielāks par Eiropas vidējo rādītāju, pasažieru pārvadājumu aizliegums stāsies spēkā trešajā dienā pēc valstu kumulatīvo rādītāju aktuālā saraksta publicēšanas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.

Lai, paplašinot starptautisko pasažieru pārvadājumu iespējas, vienlaikus kontrolētu saslimšanas izplatību, tiek noteikta prasība ievērot 14 dienu pašizolāciju, atgriežoties no valstīm, uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi, – kumulatīvais 14 dienu saslimstības rādītājs pārsniedz 16 uz 100 000. Pasažieriem būs arī pienākums iespējami ātri nokļūt pašizolācijas vietā un ievērot citus spēkā esošos epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Latvijā noteiktās Covid-19 ierobežojumu prasības ir ievērojami stingrākas, nekā citās ES valstīs, tās būtiski ietekmē Latvijas pārvadātāju un pakalpojumu sniedzēju konkurētspēju un finanšu ilgtspēju.

“Ievērojot pašlaik spēkā esošo pārvadājumu aizliegumu, Latvija faktiski tuvojas ārkārtējās situācijas laikā spēkā esošajiem ierobežojumiem un tiek izolēta no pārējās pasaules. Lai neveicinātu ekonomikas bremzēšanu, mums no vispārēja aizlieguma jāvirzās uz mērķtiecīgākiem ierobežojumiem. Pasažieri atrod dažādus apkārtceļus, kā no augsta riska valstīm ierasties Latvijā, pārsēžoties citās lidostās vai izmantojot sauszemes transportu, un šādā gadījumā saskarsme ar citiem ceļotājiem ir daudz lielāka, savukārt kontrole un uzraudzība apgrūtināta,” valdības sēdē skaidroja satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Atbilstoši 26. augusta datiem vidējais saslimstības rādītājs Eiropā ir 46. Tas nozīmē, ka pašreizējā situācijā starptautiskie pārvadājumi netiktu veikti uz valstīm, kur 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs pārsniedz 92 (noapaļojot 90) uz 100 000 iedzīvotājiem, nosakot, ka valstīs, kur kumulatīvais saslimstības rādītājs pārsniedz 90, ir valstis, kas var radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu.

Valdības lēmums paplašināt iespējas veikt starptautiskos pasažieru pārvadājumus atbilst arī Ekonomikas ministrijas informatīvajā ziņojumā "Par kritisko situāciju aviācijas un tūrisma nozarē saistībā ar starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem" ietvertajam risinājumam, ko atbalsta arī Veselības ministrija.​

 

Ilze Salna
Ministra padomniece komunikācijas jautājumos
Tālrunis: 29404124, 67028255
Ilze.Salna@sam.gov.lv