Informācija medijiem Robežas drošība
Apaļais galds ES Padomē

5. decembrī Briselē notiekošajā Eiropas Savienības (ES) Tieslietu un iekšlietu ministru padomē, diskusijā par ES austrumu robežkontroli iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis uzsvēra, ka pēdējā laika notikumi uz ES austrumu robežas, tai skaitā arī Krievijas veicinātais imigrantu pieplūdums uz Somijas – Krievijas robežas, norāda uz steidzamību meklēt vienotus un ilgtspējīgu risinājumus migrantu pieplūduma novēršanā un apkarošanā visā ES.

“Ir skaidrs, ka pārskatāmā nākotnē Baltkrievijas un Krievijas izvērstā migrantu plūsmu izmatošana uz ES austrumu robežas turpināsies. Šie cilvēki tiek izmantoti, kā ierocis, lai destabilizētu situāciju mūsu reģionā un vecinātu ekonomisku spiedienu uz ES kopumā. Latvija kopā ar pārējām reģiona valstīm, tai skaitā Somiju, turpina aizsargāt savu un ES kopējo ārējo robežu. Esam nepārtrauktā saziņā, lai monitorētu  un rūpīgi analizētu situāciju reģionā kopumā,” norāda Kozlovskis.

Eiropas Komisijas (EK) komisāre iekšlietu jautājumos Ilva Johansone (Ylva Johansson) dalībvalstu ministriem norādīja, ka, lai arī kopumā migrantu skaits uz ES austrumu robežas ir mazāks nekā tas ir novērojams uz ES dienvidu robežas, situācija ir ļoti nopietna un tas ir drauds visai ES.

Padomē tika diskutēts arī par situāciju Šengenas zonā, pamatojoties uz EK sagatavoto Šengenas barometru. EK norāda, ka pastiprināts spiediens uz ES ārējas robežas saglabājas, kā arī šobrīd ir jāmeklē risinājumi personāla jautājumā, jo tiek novērots personāla trūkums uz ES ārējām robežām.

Jau ziņots, ka Somija, kurai ar Krieviju ir 1340 kilometrus gara robeža, novembrī konstatēja strauju migrantu skaita pieaugumu pie Krievijas robežas. Kopš augusta sākuma Somijā caur austrumu robežšķērsošanas punktiem bez vīzas ir ieceļojuši gandrīz 1000 migrantu. Somijas valdība ir nolēmusi uz laiku slēgt visus robežšķērsošanas punktus uz robežas ar Krieviju. Lēmums par pēdējā punkta slēgšanu attiecas uz Raja–Joseppi robežkontroles punktu Somijas ziemeļos, kas būs slēgts līdz 13. decembrim.

Beate Barkāne-Iļjenkova

Ministra biroja vadītāja
beate.barkane-iljenkova [at] iem.gov.lv