Latvija no Grieķijas pārvietojusi divas ģimenes ES pārvietošanas programmas ietvaros

06.02.2016

Piektdien, 5.februārī, Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros uz Latviju no Grieķijas pārvietotas sešas personas, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība.

Uz Latviju pārvietotas divas ģimenes - no Sīrijas un Eritrejas, tai skaitā divi pirmskolas vecuma bērni.

Ģimene ar diviem pirmskolas vecuma bērniem ieradusies Grieķijā no Sīrijas - tēvs ir drēbnieks un apģērbu dizainers, kas vēlas turpināt darbu savā profesijā, māte ir medmāsa.

Savukārt ģimenē no Eritrejas māte ir friziere, bet tēvam ir profesionālā izglītība kultūras un viesnīcu servisa menedžmentā, šajā profesijā dzimtenē viņš arī strādājis. Tēvs labi prot angļu valodu.

Eritrejiešu ģimenei ir pirmskolas vecuma bērns, kas šobrīd atrodas Eritrejā, jo ģimene nav vēlējusies riskēt ar bērna dzīvību riskantajā ceļā uz Eiropu.

Ja eritrejiešu ģimene iegūs bēgļa statusu, tad tai būs tiesības uz apvienošanos ar bērnu uzreiz, ja alternatīvo – tad apvienošanās process varēs sākties tikai pēc diviem gadiem.

Atgādinām, ka atbilstoši starptautiskajām normām un Patvēruma likumam ģimene var apvienoties tikai ar nepilngadīgiem neprecētiem bērniem un vienu laulāto (gadījumā, ja tādi ir vairāki).  

Personas ieradās Latvijā vēlā piektdienas vakarā, neilgi pirms pusnakts un patlaban atrodas Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Muceniekos.

Pēc ierašanās Latvijā, atbilstoši starptautiski noteiktajām procedūrām un Patvēruma likuma prasībām Valsts robežsardzes amatpersonas veica sākotnējās darbības, proti, iesniegumu pieņemšanu, personas iepazīstināja ar patvēruma meklētāja tiesībām un pienākumiem patvēruma procedūras laikā, veica sākotnējo aptauju, ievadīja personu pirkstu nospiedumus Eurodac sistēmā un izsniedza patvēruma meklētāja dokumentus.

Pēc garā ceļa un nepieciešamo formalitāšu nokārtošanas, ģimenēm nedēļas nogalē plānota atpūta, bet jaunnedēļ Valsts robežsardzes amatpersonas turpinās strādāt ar patvēruma meklētājiem un veiks padziļinātas intervijas un nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, lai lietas materiālus varētu nodot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei turpmākām darbībām un lēmumu pieņemšanai par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu. Tāpat pakāpeniski nākamnedēļ darbu ar pārvietotajām ģimenēm uzsāks citas valsts un nevalstiskās institūcijas, kam jānodrošina sociālekonomiskās iekļaušanas pasākumi.

Pēc garā ceļa abas ģimenes lūgušas šobrīd respektēt viņu privātumu.

Mediju iespēja: Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Mucinieki, sestdien, pulksten 11.00. Piedalās Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane un Valsts robežsardzes Atgriešanas un patvēruma meklētāju lietu nodaļas priekšnieks pulkvežleitnants Mareks Hoņavko.

Sagatavoja:
Daiga Holma
Iekšlietu ministra padomniece
Sabiedrisko attiecību jautājumos
Mob:29723599
E-pasts: daiga.holma@iem.gov.lv

Atpakaļ