Pašdziestošas cigaretes varētu samazināt ugunsgrēkos skaitu

03.12.2010

Šogad reģistrēti 839 ugunsgrēki, kuru iespējamais izcelšanās iemesls ir neuzmanīga smēķēšana. Šajos ugunsgrēkos bojā gāja 31 cilvēks, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika. Ja šā gada desmit mēnešos ugunsgrēkos kopumā gāja bojā 107 cilvēki, tad jāsecina, ka trešā daļa cilvēku dzīvību zaudēja ugunsgrēkos, ko izraisīja nenodzēsts izsmēķis. Neuzmanīga rīcība ar uguni un tajā skaitā arī smēķēšana ir viens no biežākajiem ugunsgrēka iemesliem.


Eiropas Standartizācijas Komiteja (CEN) 2010. gada 17.novembrī publicēja standartu par cigarešu degšanas spējas samazināšanu. Publicētais standarts EN 16156 ("Cigaretes – Uzliesmošanas riska novērtējums- Drošības prasības ") nosaka prasības par cigarešu degšanas spējas samazināšanu. Tā mērķis ir ierobežot cigarešu izraisītu ugunsgrēku un tajos cietušo un bojā gājušo skaitu, kā arī materiālos zaudējumus. Dalībvalstīm šis standarts pusgada laikā jāpieņem nacionālā standarta statusā.

Pēc tā pārņemšanas dalībvalstu nacionālā standarta statusā tiks vērtēta tā kvalitāte un lemts par publicēšanu Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, padarot to par harmonizēto standartu. Tiek pieņemts, ka prece, kas atbilst harmonizētiem standartiem, saskan arī ar būtiskākajām drošuma prasībām, kas noteiktas direktīvās. Tātad, kad atsauci uz EN 16156 publicēs Oficiālajā Vēstnesī, cigaretes, kuras ražotas saskaņā ar šo standartu, uzskatīs par atbilstošām vispārējām drošuma prasībām, kas noteiktas Direktīvā 2001/95/EK par produktu vispārēju drošību, attiecībā uz standarta aptvertajām ugunsdrošības prasībām. Tas nozīmē, ka cigaretēm ir jāatbilst šī standarta prasībām, lai varētu tirgot Eiropas Ekonomikas zonas teritorijā, pretējā gadījumā tās tiks izņemtas no tirgus kā neatbilstošas Direktīvai 2001/95/EK , - informēja Linda Duntava no Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta Konkurences, tirdzniecības un patērētāju tiesību nodaļas.

Lēmuma pieņemšanu par standarta publicēšanu Oficiālajā Vēstnesī plāno 2011.gada novembrī, pēc Eiropas Komisijas sniegtās informācijas. Līdz tam uzņēmējiem ir iespējams realizēt esošos cigarešu krājumus, pārkārtot ražošanu jaunajām prasībām un veikt citus pasākumus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu cigarešu atbilstību samazinātas degšanas prasībām. Cits papildus pārejas periods šī standarta piemērošanai netiks noteikts.

Valstīs ar procentuāli lielāku skaitu pieaugušo bez augstākās izglītības un mājsaimniecībām, kas dzīvo zem iztikas minimuma ir arī lielāks ugunsgrēkos bojāgājušo skaits, secina ASV pētījumos. Smēķēšanas ierobežojumi aizsargā ne tikai veselību, bet arī īpašumu. Šādas cigaretes nenovērsīs ugunsgrēkus, taču ievērojami samazinās to ugunsgrēku skaitu, kurus izraisa gruzdošas cigaretes. Līdz cilvēki atmetīs smēķēšanu pavisam, kam bieži nepieciešami vairāki piegājieni, viņi varēs lietot izstrādājumu ar samazinātu riska pakāpi.

Tomēr smēķētājiem jāatceras, ka arī cigaretes ar samazinātu degšanas spēju nav drošas. Un arī turpmāk jārūpējas, lai kaitīgais ieradums neapdraudētu pašu un līdzcilvēku dzīvības un īpašumu, tādēļ nedrīkst kūpošas cigaretes atstāt bez uzraudzības. 

 

Sagatavoja:
Marita Masule
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas
vecākā speciāliste
e-pasts: marita.masule@vugd.gov.lv
Tel. 67075871, 27899607


Atpakaļ