Valsts policija turpina stratēģijas – simulācijas spēles jauniešiem narkotiku apkarošanas jomā

24.11.2010

No šā gada 25. līdz 27. novembrim Valsts policijas un Eiropas Komisijas (EK) projekta „Jaunieši pret narkotikām” ietvaros Saldus novada Šķēdes pagastā norisināsies stratēģijas - simulācijas spēles narkotiku apkarošanas jomā Kurzemes reģiona vidusskolēniem. Spēles notiks Saldus novada Šķēdes pagasta viesu namā "Juku dzirnavas". Laipni aicinām plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus apmeklēt stratēģijas - simulācijas spēles (turpmāk tekstā – spēles).


Šīs būs projekta otrās spēles. Pirms gandrīz mēneša, oktobra beigās Cēsīs norisinājās pirmās, kurās piedalījās Vidzemes reģiona vidusskolēni. Tajās uzvarēja un uz finālu tika izvirzītas divas komandas - Gulbenes novada valsts ģimnāzijas 10. klases komanda, kas iejutās pašvaldības lomā un Valmieras 5. vidusskolas Policijas klases komanda, kas pārstāvēja policiju.

Kā atzina pirmo spēļu dalībnieki, projekts palīdzējis viņiem apzināties, kādas ir katras atsevišķās institūcijas kompetences robežas, cik daudz vai cik maz tās spēj ietekmēt konkrētās situācijas risināšanu. Dalībnieki vienisprātis nonākuši pie atziņas, ka „nekas nenotiek vienas institūcijas robežās! Lai mainītu esošo situāciju, ir jāspēj vienoties par kopīgas stratēģijas izstrādi.”

Arī Kurzemes reģiona spēlēs piedalīsies septiņas komandas. Izvērtējot konkursam iesūtītās pieteikuma anketas un esejas no vairāk nekā 30 Kurzemes reģiona skolām, dalībai spēlēs ir izvirzītas Liepājas Tūrisma un tekstila skolas, Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas, Priekules vidusskolas, Talsu Valsts ģimnāzijas, Sabiles vidusskolas, Saldus 2. vidusskolas un Saldus Profesionālā vidusskolas komandas.

Katra pārstāvēs vienu no spēlēs iesaistītajām pusēm - policiju, slimnīcu, pašvaldību, žurnālistus, robežsardzi, skolu un NVO. Komandas izspēlēs 5 sešdesmit minūšu „spēles dienas”, kas noslēgsies ar 15 minūšu ilgiem ziņu dienesta raidījumiem. Dalībnieku uzdevums būs atrisināt konkrētu problēmsituāciju, savas kompetences robežās meklējot piemērotākās problēmas risināšanas iespējas un metodes.

Kā skaidro projekta vadītāja Zane Maskaļonoka „esam izvēlējušies simulācijas spēles kā centrālo projekta aktivitāti, jo tas ir efektīvs veids kā jauniešiem interesantā veidā uzrunāt viņus par narkotiku lietošanas, izplatīšanas un apkarošanas jautājumiem. Jauniešiem būs iespēja kopīgi ar ekspertiem meklēt risinājumus narkotiku izplatības problēmai valstī. Papildus tā būs iespēja iepazīt savas nākotnes izvēlētās profesijas nianses, jo paredzēts, ka kopā ar skolēniem darbosies arī attiecīgo jomu eksperti.”

Spēļu uzdevums ir veicināt jauniešu stratēģiskās domāšanas attīstību, spēju neapjukt krīzes situācijās, prast pārliecināt par savu viedokli un stiprināt iemaņas strādāt komandā un sadarboties. Mūsdienu jaunieši ir aktīvi un domājoši, tādēļ svarīgi, ka projekts piedāvā iespēju pašiem izdomāt, argumentēt, piedalīties, izdzīvot ne vien pieņemt informāciju, kā kāds ir sagatavojis un vēlas pasniegt kā neapstrīdamu.

Septembra sākumā jau informējām par projekta ietvaros uzsākto sociālo kampaņu „Tu lieto narkotikas, narkotikas lieto tevi”, kuras ietvaros izstrādāti televīzijas un radio klipi, vides reklāmas un plašas aktivitātes internetā. Stratēģijas – simulācijas spēles ir nākamā projekta aktivitāte, kas notiks visos Latvijas reģionos. Latgales, Zemgales un Rīgas reģionu spēles norisināsies 2011. gada pirmajā pusgadā, savukārt noslēdzošā finālspēle, kurā piedalīsies katra reģiona uzvarētājkomanda, paredzēta 2011. gada oktobrī.

Projekts “Jaunieši pret narkotikām” tika iesniegts Eiropas Komisijas programmai „Noziedzības profilakse un cīņa pret noziedzību”.  2009. gada jūlijā projekts uzvarēja konkursā, un tam piešķirts EK finansējums. Projekta kopējās izmaksas ir 599,946 euro, t.sk. EK finanšu palīdzība – 419,962 euro.

Valsts policijas sociālie partneri  projektā ir  Latvijas Atkarības psihologu asociācija.

Vairāk informācijas www.sargi-sevi.lv.
Bilžu galerija no Vidzemes reģiona spēlēm http://212.70.165.52/galerija/index.php?id=147.


Sagatavoja:
Zane Maskaļonoka
Valsts policijas Preses un sabiedrisko attiecību biroja
vecākā inspektore
tel. 67075014 fakss 67075057
zane.maskalonoka@vp.gov.lv
  

Ar finansiālu Eiropas Savienības  programmas „Noziedzības novēršana un apkarošana” atbalstu. Eiropas Komisijas Iekšlietu direktorāts. Šī publikācija atspoguļo vienīgi tās autora viedokli, un Eiropas Komisija  nevar būt atbildīga  par jebkādu  tās satura izmantošanu.


Atpakaļ