Valsts policija uzsāk sociālo pretnarkotiku kampaņu jauniešiem „Tu lieto narkotikas, narkotikas lieto tevi”

31.08.2010

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu, Valsts policija uzsāk sociālo pretnarkotiku kampaņu  jauniešiem ar devīzi „Tu lieto narkotikas, narkotikas lieto tevi”. Kampaņa tiek rīkota Eiropas  Komisijas (EK) atbalstītā projekta „Jaunieši pret narkotikām” ietvaros.


Kampaņas radošā risinājuma idejas autors un izpildītājs –  reklāmas aģentūra „Taivas Ogivly”.

Kampaņa būs pamanāma dažādos informatīvajos kanālos, un tās mērķis ir samazināt narkotisko vielu izplatību  un lietošanu jauniešu vidū. Kampaņa runā ar jauniešiem ne tikai   par dažādu narkotiku fizisko un psiholoģisko iedarbību, bet arī informē par narkotiku lietošanas tiesiskajām sekām.

Kā norāda projekta „Jaunieši  pret narkotikām” vadītāja Zane Maskaļonoka:   „Jaunieši, kas  izvēlas pamēģināt narkotiskās vielas,  ne vienmēr apzinās šīs rīcības sekas.  Viņi to uzskata par joku vai interesantu piedzīvojumu un bieži neapzinās, ka narkotisko vielu glabāšana, tirgošana un pat lietošana ir nopietns pārkāpums, kas var  atstāt nepatīkamas sekas uz visu turpmāko dzīvi, piemēram, problēmas iegūt autovadītāja apliecību vai saņemt vīzu ceļošanai, iegūt ieroča atļauju vai problēmas stājoties darbā un tamlīdzīgi.”

Kā pierāda Valsts policijas un pētījumu aģentūras „Fieldex” pavasarī veiktais pētījums (jauniešiem vecumā no 15 – 18 gadiem), tad jauniešu pašnovērtējums par savu informētību ir izteikti augsts, bet reālās zināšanas un informētība ir ļoti vāja – puse aptaujāto uzskata, ka kriminālatbildība  iestājas tikai no 18 gadu vecuma, ceturtā daļa jauniešu uzskata, ka no 16 gadu vecuma,  un tikai piektdaļa jauniešu  pareizi norāda, ka no 14 gadu vecuma.

Reklāmas aģentūras „Taivas Ogilvy” valdes priekšsēdētājs Edgars Grandāns  norāda:  “Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc jaunieši vispār nolemj pamēģināt alkoholu un narkotikas, ir vienaudžu pamudinājums. Tipiskais jaunietis “jau tāpat visu zina”, nevēlas uzklausīt pamācības, maz raizējas par ilgtermiņa sekām, turklāt viņam ir maz autoritāšu ārpus vienaudžu loka. Līdz ar to galvenais kampaņas uzdevums ir sēt jauniešos šaubas,  ierosināt iztēli un panākt, lai viņi domā paši ar savu galvu.”


Savukārt, Latvijas Atkarības psihologu asociācijas valdes locekle Aelita Vagale uzsver: "Sociālā kampaņa "Tu lieto narkotikas, narkotikas lieto tevi" uzrunās jauniešus precīzā un jauniešiem saprotamā valodā. Domāju, ka šī kampaņa un viss projekts kopumā liks jauniešiem padomāt par dažu ilūziju maldīgumu attiecībā pret narkotikām, liks paskatīies reāli uz faktiem un izdarīt atbildīgi savas izvēles. Projekta aktivitātes  ir plānotas tā, lai jauniešu vidū tik populārais uzskats "nemāciet mani, es visu zinu par narkotikām" tiktu pārbaudīts, piedāvājot problēmsituāciju risināšanu stratēģijas spēlēs."

Kopumā  sociālā kampaņa  „Tu lieto narkotikas, narkotikas lieto  tevi“  nav vienīgā projekta „Jaunieši pret narkotikām“ aktivitāte.  Projekta ilgums kopumā ir 24 mēneši un tā ietvaros paredzēts realizēt virkni aktivitāšu, tai skaitā,  dažādu pretnarkotiku publikāciju  izstrādāšana (informatīvi  bukleti, brošūras, DVD diski), sabiedriskās domas pētījumi un stratēģijas simulācijas spēles jauniešiem.

Stratēģijas spēles jauniešiem tiks organizētas visos Latvijas reģionos, un tajās jauniešiem būs iespēja pašiem uzzināt vairāk par narkotiku lietošanas, izplatīšanas un apkarošanas procesu, un kopīgi ar ekspertiem meklēt risinājumus narkotiku izplatības problēmai valstī. Papildus tā ir iespēja iepazīt savas nākotnes izvēlētās profesijas nianses, jo paredzēts, ka kopā ar skolēniem darbosies arī attiecīgo jomu eksperti (ārsti, policisti, žurnālisti, utt.), kā arī tas ir veids, kā mācīties reāla notikuma simulācijas laikā apgūt stratēģijas veidošanas un komunicēšanas prasmes.

Projekts “Jaunieši pret narkotikām” tika iesniegts Eiropas Komisijas programmai „Noziedzības profilakse un cīņa pret noziedzību”.  2009. gada jūlijā projekts uzvarēja konkursā, un tam piešķirts EK finansējums. Projekta kopējās izmaksas ir 599,946 euro, t.sk. EK finanšu palīdzība – 419,962 euro.

Valsts policijas sociālie partneri  projektā ir  Latvijas Atkarības psihologu asociācija.

Sagatavoja:
Ieva Mikijanska
Valsts policijas Preses un sabiedrisko attiecību biroja
vecākā inspektore
tel. 67829478, fakss 7075057
ieva.mikijanska@vp.gov.lv


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ