IEM pirmā pusgada bilance – pozitīva!

09.08.2010

Šo gadu Iekšlietu ministrijā un dienestos iesākām ar bažām, kā izdosies paveikt visu, kas jāpaveic, samazināto budžeta līdzekļu apstākļos. Šobrīd pirmo mēnešu uztraukumu ir nomainījis gandarījums, ka arī ar mazākiem līdzekļiem esam spējuši garantēt iedzīvotājiem drošību, dzēst ugunsgrēkus, ķert kontrabandistus uz robežas un palīdzēt iedzīvotājiem nelaimē.


Šajā pusgadā esam ne tikai strādājuši pie aktuālu problēmu risināšanas, bet arī turpinājuši sakārtot sistēmu. Kā nozīmīgākā šī pusgada reforma ir jāmin Saeimas apsardzes pārņemšana no Militārās policijas 1.jūlijā. Jau iepriekš biju uzsvērusi, ka demokrātiskā valstī armijai nav jāapsargā deputāti, tāpēc Saeimas apsardzes nodošana Valsts policijas (VP) pārziņā ir pareiza strukturālā reforma pēc būtības un loģisks funkciju izvērtējuma rezultāts. Pirmais mēnesis ir parādījis, ka Valsts policijas darbinieki šo jauno pienākumu veic apzinīgi un profesionāli, deputāti un Saeimas darbinieki šo pārmaiņu neizjūt, nomainījusies ir tikai apsargu formastērpa krāsa.

Gada sākumā aktualizējām valsts valodas prasmes jautājumu Valsts policijā. Reaģējot uz iedzīvotāju neizpratni par vairākiem VP darbiniekiem, kas nespēj komunicēt ar viņiem valsts valodā, tika pārbaudītas visu VP darbinieku valodas prasmes. Policists, kurš neprot valsts valodu atbilstošā līmenī, nevar kvalitatīvi pildīt savus amata pienākumus. Tiem VP darbiniekiem, kuru valsts valodas prasmes līmenis neatbilda viņa ieņemtajam amatam, ir dots laiks līdz 1.oktobrim, kad valoda ir jāiemācās un sekmīgi jānokārto valsts valodas eksāmens.

Pavasarī liels izaicinājums dienestu profesionālajām spējām bija milzīgie plūdi, kuru apmēri pārsniedza pēdējās desmitgadēs piedzīvoto. Tā bija pārbaude dažādu dienestu un uzņēmumu spējai mobilizēties kritiskām situācijām, sadarboties un savstarpēji saprasties, lai īstenotu galveno mērķi – novērstu plūdu iespējamību un mazinātu to ietekmi uz iedzīvotāju ikdienu. Šī mērķa īstenošanā nozīmīga bija arī regulāri un visaptveroši sniegta informācija iedzīvotājiem. Uzskatu, ka šo pārbaudījumu esam veiksmīgi izturējuši un daudz mācījušies, lai būtu gatavi turpmākām dabas kataklizmām.

Spēju pārbaudi piedzīvoja ne tikai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, bet arī Valsts policija, Drošības policija un Valsts robežsardze, nodrošinot sabiedrisko kārtību un drošību 13.janvārī, 16.martā, 1.jūlijā, NATO parlamentārās asamblejas, Dziesmu un deju svētku laikā, kā arī citu plašāku pasākumu laikā. Dienesti parādīja sevi kā profesionāļus, kas neskatoties uz plānotām provokācijām, agresīvi noskaņotiem cilvēkiem un lielām cilvēku masām, spēj rūpēties par iedzīvotāju drošību, un visi šie pasākumi ir notikuši bez incidentiem.

Viens no maniem kā ministres šī gada mērķiem bija panākt, ka Ceļu policija no represīvas institūcijas kļūst par iedzīvotāju palīgiem, lielāko uzsvaru savā darbībā liekot uz likumpārkāpumu novēršanu, prevenciju, tai skaitā patrulēšanu, nevis sodīšanu. Jau no 1.jūnija Ceļu policijas pārstāvji aktīvi iesaistās patrulēšanā un es uzskatu, ka jau tuvākajā laikā tas dos rezultātu un iedzīvotāji uz ielām jutīsies drošāk, un samazināsies likumpārkāpumu skaits.

Tomēr šogad notikušas ne tikai pozitīvas lietas. Aprīlī saņēmu šokējošas ziņas, ka Valsts policijā ir iekrājies ievērojams parāds, galvenokārt par komunālajiem pakalpojumiem un telpu īri. Uzskatu, ka Valsts policijai ir iedalīti pietiekami budžeta līdzekļi, un parādi ir radušies tikai nesaimnieciskas rīcības rezultātā. Manuprāt, ir nepieļaujami sagaidīt parāda uzkrāšanos un tikai tad domāt par telpu un tēriņu optimizāciju. Valsts policijas priekšniekam tika uzdots izstrādāt plānu parādu atmaksai un šobrīd parādu apjoms jau ir samazinājies.

Tā kā atalgojumu dienestos strādājošajiem vairs nav iespējams samazināt, tad taupības pasākumus varam īstenot tikai uz telpu, tehniskā nodrošinājuma un pakalpojumu rēķina. Nepārtraukti dienestos notiek esošo materiālo līdzekļu, telpu un līgumu ar trešajām pusēm izvērtējums, no nevajadzīgajām telpām atsakāmies, samazinām elektrības rēķinus utt. Tajā pašā laikā izdevumus cenšamies nesamazināt uz darbinieku un iedzīvotāju ērtību, pieejamības un darba apstākļu rēķina. Tā, piemēram, PMLP Liepājas nodaļa ir pārcēlusies uz daudz plašākām un darbiniekiem un apmeklētājiem ērtākām telpām, tajā pašā laikā nepalielinot telpu īres izdevumus. Esam arī atraduši iespēju, kā VP Ventspils iecirknim, neprasot papildus budžeta līdzekļus, pielāgot un izremontēt Valsts robežsardzes izmantotās telpas, tādējādi atsakoties no īres izdevumu maksāšanas pašvaldībai un darbiniekiem piedāvājot darba apstākļiem piemērotākas telpas. VUGD veiksmīgi īsteno sadarbību ar ASV vēstniecību, ar kuras palīdzību vairāki ugunsdzēsēju depo tiks pie ilgi gaidītā telpu remonta. Darbinieki ir mūsu lielākā vērtība, tāpēc iespēju robežās rūpējamies, lai viņiem būtu piemēroti darba apstākļi un viss nepieciešamais sekmīgai darba pienākumu pildīšanai, tāpēc esam atraduši iespēju jau rudenī policistus un robežsargus apgādāt ar jauniem formastērpiem.

Šajā vasarā mūs visus nepatīkami ir pārsteidzis arī milzīgais noslīkušo cilvēku skaits. Diemžēl katram peldētājam un atpūtniekam mūsu glābēji nevar nostāvēt klāt, tāpēc kārtējo reizi tikai varu visus aicināt būt uzmanīgiem, atpūšoties pie un uz ūdens. Cenšamies iedzīvotājus intensīvi informēt par drošību uz ūdens, iesaistot pašvaldības un organizējot reidus. Ja kaut viena cilvēka dzīvību šādā veidā ir izdevies glābt, tad tas ir milzīgs sasniegums un visi pūliņi ir bijuši to vērti. Tāpat pieaug smago autoavāriju skaits ar bojāgājušajiem uz Latvijas ceļiem, kuru cēlonis visbiežāk ir pārsniegtais atļautais braukšanas ātrums. Pārgalvība, vēlme sevi apliecināt, alkohols un savu spēku pārvērtēšana nav šīs vasaras sabiedrotie!

Otrais pusgads ir atnācis ar jauniem uzdevumiem un izaicinājumiem, kā lielākais no tiem ir 2011.gada budžeta sastādīšana. Šīgada iekšlietu sistēmas budžets ir bijis iespējami mazākais un samazināt vairs nav iespējams. Tik ilgi, kamēr vēl būšu iekšlietu ministre, cīnīšos, lai iekšlietu sistēmā strādājošo algas un sociālās garantijas netiktu samazinātas.

Kopumā izvērtējot paveikto, varu teikt, ka pirmā pusgada bilance ir bijusi pozitīva!

 

Iekšlietu ministre Linda Mūrniece

 

 


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ