Viltot Latvijā izsniegtās pases kļūs vēl grūtāk

18.05.2010

Ministru kabinets šodien, 18.maijā, pilnvarojis iekšlietu ministri Lindu Mūrnieci parakstīt saprašanās memorandu par Latvijas līdzdalību ICAO elektronisko mašīnlasāmo ceļošanas dokumentu Publisko atslēgu direktorijā, kas ārvalstu robežsardzes dienestiem un citām institūcijām ļaus operatīvi un precīzi pārbaudīt Latvijā izsniegto pasu, kā arī šobrīd vēl izstrādes stadijā esošo elektronisko identifikācijas karšu un elektronisko uzturēšanās atļaujas karšu autentiskumu.


Latvijā jau kopš 2007.gada tiek izsniegtas pases, kurās turētāja personas dati tiek iekļauti arī elektroniskā formā speciālā mikroshēmā. Šo datu autentiskums tiek apliecināts ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes kā dokumentu izdevējiestādes elektronisko parakstu, kuru iespējams pārbaudīt ar atbilstošiem izdevējiestādes un izdevējvalsts elektroniskā paraksta sertifikātiem. Līdz šim Latvija izdevējvalsts un izdevējiestādes elektroniskā paraksta sertifikātus un nederīgo sertifikātu atsaukšanas sarakstus izplatīja katrai valstij individuāli, izmantojot diplomātiskos kanālus. Kļūstot par ICAO Publisko atslēgu direktorija dalībvalsti, Latvija atbilstošos sertifikātus un sertifikātu atsaukšanas sarakstus centralizēti varēs drošā veidā augšupielādēt vienotā datu bāzē, līdz ar to nodrošinot, ka ārvalstu institūcijas operatīvi un precīzi var pārbaudīt ikvienu Latvijā izsniegu jaunā parauga pasi vai citu elektronisko mašīnlasāmo ceļošanas dokumentu un pārliecināties, ka mikroshēmā saglabātie dati nav laboti vai viltoti.

Būtiski, ka Latvija kā dalībvalsts iegūst tiesības lejupielādēt citu valstu izsniegto elektronisko mašīnlasāmo ceļošanas dokumentu sertifikātus, tādējādi arī Latvijas robežsardzei un citiem dienestiem tiks atvieglots darbs ārzemnieku elektronisko mašīnlasāmo ceļošanas dokumentu pārbaudē un viltotu dokumentu atklāšanā.

Latvija pievienoties ICAO Publisko atslēgu direktorijam varētu jau ar šā gada 1.jūliju un kopumā turpmāk ik gadu valsts budžetā dalība izmaksātu nedaudz vairāk par 2000 latu, jo pārējās izmaksas plānots segt ar Eiropas Ārējo robežu fonda Kopienas darbības programmu finansējumu.

ICAO elektronisko mašīnlasāmo ceļošanas dokumentu Publisko atslēgu direktorijs ir centrāla ANO Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas izveidota sistēma, kurā tiek uzglabāta informācija (sertifikāti un sertifikātu atsaukšanas saraksti), kas nepieciešama, lai pārbaudītu elektronisko mašīnlasāmo ceļošanas dokumentu autentiskumu. Šobrīd elektroniskos mašīnlasāmos ceļošanas dokumentus izsniedz jau vairāk nekā 50 pasaules valstis, kuru vidū kopš 2007.gada ir arī Latvija.

 

Andrejs Rjabcevs
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes
priekšnieka palīgs preses un sabiedriskajos jautājumos
Tālr.67219185, mob.26458928
andrejs.rjabcevs@pmlp.gov.lv, www.pmlp.gov.lv

 


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ