Ik nedēļu ap 300 iedzīvotāju pases nozaudē savas nevērības dēļ

11.12.2009

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) aicina iedzīvotājus izturēties atbildīgāk pret pasu glabāšanu, jo ik nedēļu Latvijā tiek nozaudēti aptuveni trīs simti šo personu apliecinošo dokumentu. Turklāt lielākā daļa pasu tiek nozaudētas pašu iedzīvotāju nevērības dēļ, jo cilvēki nedēļas nogalēs dodas atpūsties, lieto alkoholu, nepieskata savas mantas un tikai pēc tam attopas, ka pase pazudusi.


Kā novērojuši PMLP darbinieki, tieši pirmdienās pieaug to personu skaits, kas pārvaldē vēršas pēc jaunas pases, jo iepriekšējais dokuments brīvdienu laikā nozaudēts. Piemēram, novembrī šī iemesla dēļ jaunu pasi pieprasījušas 1105 personas, kas ir aptuveni 7% no visām šajā mēnesī izsniegtajām pilsoņu un nepilsoņu pasēm. Savukārt kopumā šogad 11 mēnešu laikā pases pazaudējuši un jaunas saņēmuši 13 554 iedzīvotāji.

Spriežot pēc iedzīvotāju paskaidrojumiem, pases tiek nozaudētas visdažādākajās vietās un situācijās, taču visbiežāk persona pati izturējusies nevērīgi pret šo dokumentu. Daudzi norāda, ka brīvdienās devušies izklaidēties, lietojuši alkoholu un pat neatceras, kurā brīdī pase pazudusi. Nereti pases tiek nēsātas līdzi arī tad, kad pēc šī dokumenta nav nekādas vajadzības – tās tiek ņemtas līdzi makšķerējot, dodoties slēpot vai vasarā uz pludmali un dažādām izklaides vietām. Tāpat nereti cilvēki vienkārši aizmirst, kur pasi nolikuši, tāpēc vēršas Pārvaldē pēc jaunas pases. Novembrī aptuveni 70 iedzīvotāji pieteikušies jaunas pases saņemšanai, bet vēlāk izrādījies, ka dokuments nemaz nav nozagts vai pazudis, bet vienkārši atstāts kādā citā somā, virsjakas kabatā vai rūpīgi paslēpts atvilktnē, par ko vēlāk aizmirsts. Šādos gadījumos, pat pēc iepriekšējās pases atrašanas, to izmantot nedrīkst, jo pase ir kļuvusi lietošanai nederīga un tās dati ir iekļauti Nederīgo dokumentu reģistrā. Ja cilvēks ir ziņojis rakstiski Pārvaldei par pases pazušanu, bet pēc tam dokumentu atradis, viņam tik un tā nepieciešams izgatavot jaunu pasi, jo iepriekšējā vairs nav lietojama.

PMLP atgādina, ka pase ir obligāta no 15 gadu vecuma. Ja pase ir nozaudēta, nozagta vai nolaupīta, personai piecu dienu laikā par šo faktu jāinformē pases izdevējiestāde (PMLP), Valsts policija vai Valsts robežsardze vai, atrodoties ārvalstīs – Latvijas diplomātiskā vai konsulārā pārstāvniecība. 30 dienu laikā no pases zaudējuma brīža personai jāiesniedz dokumenti jaunas pases izsniegšanai, jo dzīvošana bez pases ir administratīvs pārkāpums, par ko var sodīt ar naudassodu līdz 25 latiem.


Andrejs Rjabcevs
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes
priekšnieka palīgs preses un sabiedriskajos jautājumos
Tālr.67219185, mob.26458928
andrejs.rjabcevs@pmlp.gov.lv, www.pmlp.gov.lv

 


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ