Par narkotiku atkārtotu lietošanu kriminālatbildību neatcels

03.12.2009

Šodien notikušajā Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomē, kuru vadīja premjers Valdis Dombrovskis, tika panākta vienošanās, saglabāt kriminālatbildību par narkotiku atkārtotu lietošanu. Šis lēmums, kas pieņemts uzklausot arī nevalstisko organizāciju un Rīgas Domes institūciju pārstāvjus un raugoties uz šo jautājumu plašākā mērogā, dod iespēju kavēt narkomānijas izplatību Latvijā. Lēmumu atbalstīja arī Tieslietu ministrija, kuras izstrādātā likumprojektu pakete iepriekš publiskajā telpā izrraisīja diskusijas vai saglabāt kriminālatbildību par narkotiku atkārtotu lietošanu, vai, atbilstoši Ministru kabinetā apstiprinātajai Kriminālsodu politikas koncepcijai, kas pēc būtības vairs neparedz Krimināllikumā kvalificējošo pazīmi „atkārtotība”, paredzēt par to administratīvo atbildību . Iekšlietu sistēmas pārstāvji jau bija pauduši viedokli par to, ka narkotisko vielu atkārtotas lietošanas dekriminalizācija nākotnē var izvērsties par soli pretī šo vielu lietošanas legalizācijai un pat izplatīšanas dekriminalizēšanai. Izskanēja pamatotas bažas, ka nav pieņemami  atbrīvot no kriminālatbildības narkotisko vielu lietotājus un tiem par atkārtotu lietošanu paredzēt tikai administratīvo sodu.

Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes sēdē tika spriests arī par  efektīvu mehānismu izveidi, ierobežojot iespējami veselībai bīstamo augu maisījumu, brīvo pieejamību mazumtirdzniecībā. Veselības ministrija šai nolūkā izstrādājusi atbilstošus likumdošanas grozījumus. Pēc ekspertu atzinumiem pašlaik efektīvākais tiesību akta veids, kas spēj ierobežot narkotisku efektu atstājošu eksotisko augu maisījumu (kas līdzīgi maisījumiem „SPICE” utml.) legālu izplatīšanu ir izstrādātie „Preču un pakalpojumu drošuma likuma” grozījumi.

Iespējami veselībai bīstamo augu maisījumi pašlaik tiek pārdoti kā vīraki un cita veida produkti. Līdz ar to Preču un pakalpojuma drošuma likuma grozījumi ļaus izmantot Veselības ministrijas uzturētās „agrā brīdinājuma sistēmas” plašo un regulāri atjaunojamo informāciju par visiem līdzīgiem jauniem produktiem Eiropā, vai ārstniecības iestāžu ziņojumus par šo produktu izraisītajiem kaitējumiem veselībai kā pamatu preces izņemšanai no apgrozības un pienākumu pierādīt augu maisījumu drošumu veselībai uzliks pašiem izplatītājiem. 

Mareks Matisons
Iekšlietu ministrijas Administratīvā departamenta
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas Pārvaldes vecākais referents
Tālr.: 67219213, Mob.tālr.: 28698184, mareks.matisons@iem.gov.lv
www.iem.gov.lv; twitter.com/IeM_gov_lv


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ