Sākot ar 20.novembri varēs pieteikties jauna parauga pasei

Š.g. 9.novembrī notikušās preses konferences „ES prasībām un starptautiskajiem standartiem atbilstošu pasu ieviešana Latvijā” ietvaros Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšnieks Vilnis Jēkabsons informēja, ka sākot ar š.g. 20.novembri varēs pietiekties jauna parauga pasei.
Š.g. 9.novembrī notikušās preses konferences „ES prasībām un starptautiskajiem standartiem atbilstošu pasu ieviešana Latvijā” ietvaros Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšnieks Vilnis Jēkabsons informēja, ka sākot ar š.g. 20.novembri varēs pietiekties jauna parauga pasei.

Viņš uzsvēra, ka personu rīcībā esošās pases būs lietojamas līdz to derīguma termiņa beigām. Taču pilsoņu pases, kas izsniegtas no 1992.gada 1.jūlija līdz 2002.gada 30.jūnijam sākot ar 2008.gada 1.jūliju nebūs derīgas ceļošanai, jo to drošības prasības neatbilst starptautiskajiem standartiem. „Šīs pases būs lietojamas tikai kā personu apliecinošie dokumenti Latvijas teritorijā,” teica V.Jēkabsons.

Jaunā parauga pasēs tiks iestrādāta bezkontakta mikroshēma, kurā tiks iekļauta informācija par personas vārdu, uzvārdu, personas kodu, pases derīguma termiņu u.c., kā arī informācija par personas biometriju – sejas fotoattēls un, sākot ar 2008.gada 1.jūliju, labās un kreisās rokas rādītājpirkstu nospiedumu attēli. Pases mikroshēmā saglabātie dati tiks izmantoti tikai dokumenta autentiskuma un personas identitātes pārbaudei.

Mikroshēma tiks iekļauta visu veidu pasēs. Visvairāk dokumenta dizains mainīsies pilsoņa pasei - turpmāk tās vāciņa krāsa būs bordo un papildus vārdiem „Latvijas Republika”, „Pase” un Valsts ģerbonim būs vārdi „Eiropas Savienība”, kā arī elektroniskās pases simbols.

Pasākuma laikā žurnālistiem tika demonstrētas fotografēšanas, pirkstu nospiedumu noņemšanas, pieteikuma noformēšanas, kā arī pases datu nolasīšanas procedūras. Mediju pārstāvjiem tika stāstīts, ka jauna parauga pases noformēšanai nevajadzēs iesniegt fotogrāfijas – tās tiks uzņemtas pases pieteikuma noformēšanas laikā, bet pirkstu nospiedumu attēlu iegūšanai tiks izmantoti optiskie pirkstu nospiedumu skeneri.

Pases pieteikuma noformēšanas brīdī, kā arī pirms pases saņemšanas persona varēs iepazīties ar pases pieteikumā, pases vizuālajā daļā un mikroshēmā iekļauto informāciju, lai pārliecinātos par tās pareizību.

Ērtākas kļūs arī pases pieteikuma noformēšanas un pases saņemšanas procedūras. Plānots, ka iesniegt dokumentus un noformēt pieteikumu, kā arī saņemt pasi varēs jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no personas deklarētās dzīvesvietas.

Stāstot par jaunā parauga pasu ieviešanas nepieciešamību, V.Jēkabsons informēja: „Pasu turētājiem nākotnē tiks atvieglota robežšķērsošana, jo tiks izmantotas automātiskās dokumentu pārbaudes sistēmas. Bez tam pasu ar biometrijas datiem ieviešana ir viens no priekšnoteikumiem bezvīzu režīmam ar Amerikas Savienotajām Valstīm. Svarīgi, ka tiks arī samazināti riski, kas saistīti ar dokumentu viltošanu, nelegālo migrāciju un ar identitātes zādzībām saistītiem noziegumiem”.

Mainīsies arī valsts nodevas apmērs. Paredzēts, ka par pases izsniegšanu parastajā kārtībā personai būs jāmaksā valsts nodeva 15 lati, pensionāriem, invalīdiem un personām līdz 20 gadu vecumam - 5 lati, bet bērniem līdz 15 gadu vecumam pārejas periodā līdz 2009.gada 31.maijam par pases izsniegšanu būs jāmaksā divi lati. Pase maksās vidēji divas reizes lētāk nekā citās ES dalībvalstīs.


Diana Bogdanova
PMLP Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
tlr.: 67219185; mob.tlr.: 26435463
diana.bogdanova@pmlp.gov.lv


Atpakaļ