Pēc Jēkabpils traģēdijas Iekšlietu ministrija rosinās grozījumus Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm disciplināratbildības likumā un Krimināllikumā

26.01.2011

Trešdien, 26. janvārī pēc Iekšlietu ministrijas ārkārtas operatīvās sanāksmes notikušajā preses konferencē iekšlietu ministre Linda Mūrniece atzina, ka, izvērtējot vakar notikušo apšaudi Jēkabpilī, kur no savu kolēģu policistu raidītajām lodēm cieta divi un nāvīgi tika ievainots viens policists,  ministrijai mēneša laikā uzdots izstrādāt priekšlikumus grozījumiem Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm disciplināratbildības likumā.


„Šobrīd šis likums ir pārāk demokrātisks un par sistēmā notikušajiem pārkāpumiem darbiniekus sodīt ir grūti, tāpēc mums ir jāatgriežas pie sistēmas, kad disciplīna bija pamatu pamats iekšlietu sistēmā un policijā. Tāpēc disciplināratbildības likumā ir jāiestrādā iespēja dienestu nodaļu vadītājiem un augstāka līmeņa vadībai pašiem sodīt dienestā strādājošos cilvēkus,” atzina L. Mūrniece. Jāatgādina, ka atsevišķi uzbrukuma dalībnieki bija jau iepriekš no darba policijā par pārkāpumiem atstādināti, bet ar aktīvu arodbiedrības atbalstu un tiesas lēmumu atjaunoti darbā.

Ministre norādīja, ka Iekšlietu ministrijai uzdots izstrādāt arī grozījumus Krimināllikumā, paredzot stingrāku atbildību par uzbrukumu policijas darbiniekiem.

Ņemot vērā to, ka bruņotajā uzbrukumā piedalījušies divi speciālo uzdevumu bataljona „Alfa” darbinieki, L. Mūrniece paziņoja, ka ar Valsts policijas priekšnieka rīkojumu no amata pienākumiem atstādināts speciālo uzdevumu bataljona „Alfa” komandieris un Pirmās rotas komandieris, kura tiešā pakļautībā atradās vakar divi aizturētie uzbrucēji. Uz dienesta pārbaudes laiku par „Alfas” komandieri iecelts speciālo uzdevumu vienības „Omega” komandieris, kura uzdevums būs veikt „Alfas” darbinieku ārkārtas atestāciju un kopā ar Valsts policijas vadību nākt klajā ar priekšlikumiem par „Alfas” turpmāko nākotni.

Dienesta pārbaudes uzsāktas Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldē un disciplinārlietas ietvaros uz pārbaudes laiku atstādināts Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Ints Ķuzis. Pārbaudē tiks skaidrota arī VP Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes priekšnieka Aleksandra Bukēviča  atbildība par pārkāpumiem „Alfā”. Savukārt rīt paredzētā VP Rīgas reģiona pārvaldes gada atskaites sanāksme ir pārcelta uz laiku, kad būs skaidrība par Rīgas reģiona pārvaldes turpmāko darbu.

Pārbaudi Zemgales reģiona policijā uzdots veikt Zemgales reģiona pārvaldes priekšniekam Haraldam Laidiņam.

Ministre informēja, ka ir pārtraukta policistu pieņemšana dienestā, kamēr nebūs izstrādāti stingrāki kritēriji uzņemšanai policijā. Savukārt VP priekšniekam uzdots veikt visa policijas personāla ārkārtas atestāciju, bet Iekšlietu ministrijas vadībai uzdots apkopot visu informāciju par policijas darbinieku otrajām darba vietām.

„Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre personīgi pārbaudīs katra policista otro darba vietu, lai pārliecinātos, ka tā nerada draudus tiešajam darbam un tam, ka policists varētu nonākt riskantā situācijā attiecībā pret saviem dienesta pienākumiem,” norādīja L. Mūrniece.

VP priekšnieks Artis Velšs atzina, ka Jēkabpils notikumi ir parādījuši nepieciešamību darbiniekiem atgādināt iemaņas bruņotu personu aizturēšanā, jo šo iemaņu trūkums, iespējams, izraisījis arī Jēkabpilī notikušā uzbrukuma traģiskās sekas.

Savukārt Valsts policijas Iekšējās drošības birojam uzdots uzlabot operatīvo darbību, lai savlaicīgi atklātu tos policijas darbiniekus, kuri grasās izdarīt noziegumu.

Pēc jaunākajām ziņām, uzbrukumā smagāk ievainotais policijas darbinieks ir sācis atveseļoties, savukārt otrs ievainotais policists jau sniedzis pirmās liecības.

Šodien visos Valsts policijas iecirkņos uzdots izkārt karogus ar sēru lentēm, lai godinātu Jēkabpils uzbrukumā bojā gājušo VP Zemgales reģiona pārvaldes Jēkabpils iecirkņa Kārtības policijas nodaļas Viesītes iecirkņa vecāko inspektoru Andri Znotiņu.

Sagatavoja:
Gunta Skrebele
LR Iekšlietu ministrijas
Administratīvā departamenta
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas vadītāja
Tālr.: 67219363
Mob: 29494943
E-pasts: gunta.skrebele@iem.gov.lv


Atpakaļ